Tedavi

Tedavi Sırasında

Simülasyon

Tedavi ekibinin radyasyonu her gün güvenli ve doğru bir şekilde planlandığı gibi uygulayabilmesi için hastanın anatomisinin ölçülmesi ve görüntülemelerinin alınması işlemine simulasyon denir.

Simülasyon sırasında bir radyoterapi teknikeri cihazda uzanmanıza yardımcı olacak ve sizin tedavideki pozisyonunuzu almanızı sağlar. İşlem tamamlandıktan sonra tedavi alanı belkirlenmesi için cildinize veya tedavi sırasında kullanılacak herhangibir yardımcı aletin üzerine işaretler konur.. Simülasyon sırasında çekilen grafiler ve tedavi planınıza yön vermek ve simülasyonu planlamak amaçlı önceden çekilen tomografiler hastalığınızın tanısı ve takibi sırasında çekilen diğer tomografi ve filmlerden farklıdır, bu amaçla kullanılmaz.  Simülasyon sırasında hastalığınıza bağlı olarak tedavinin uygulanacağı bölge tamamen soyunmuş olmalıdır. Simülasyon odası işlem sırasında karanlık olacak ve iki tekniker bu işlemde yanınızda bulunacaktır. İşlemin ilerleyişi esnasında gerek duyulduğu takdirde radyasyon onkoloğu eşlik eder. Simülasyon genellikle tedavi öncesi sadece bir defa yapılır ancak hastalığınıza gore doktorunuz tedavinin devamında yeniden simülasyon planlayabilir. Tüm işlem yaklaşık 15-20 dk sürer.

Tedavi

Uygulanan tüm seanslar film veya tomografi çekiliyormuş gibi ağrısızdır. Radyasyon, masasında yattığınız tedavi cihazından tümörünüzün bulunduğu lokalizasyona yönlendirilir. Radyoterapinin avantajlarından biri de tedavinin ayaktan seanslar şeklinde uygulanması nedeniyle işinizden veya normal hayatınızdan fazla uzaklaşmanıza gerek olmamasıdır.
Tedavi hafta içi beş gün uygulanır Cumartesi – Pazar normal dokuların kendini iyileştirmesine izin vermek amacı ile tedaviye ara verilir. Toplam tedavi süresi hastalığınıza  ve eş zamanlı aldığınız diğer tedavilere bağlı olarak 2 ile 8 hafta arasında değişir. 

Tedavi başlangıcında her seansın öncesinde ve sonrasında yapmanız gerekenlerle ilgili olarak bilgilendirileceksiniz. Genellikle normal yemek yemiş olmak, duş almak, normal hareket ve uyku düzenine devam etmek yani standart yaşam tarzınızı bozmamak önerilir.  Rahat ve hafif kıyafetler giymeniz cilt yan etkilerini arttırmamak açısından önemlidir.

Tedavinizin her seansı doktorunuzun planladığına uygun olarak radyoterapi teknikeri tarafından uygulanır. Her seans yaklaşık 5 – 15 dk arası sürer.

Tedaviniz sırasında yardımcı bir cihaz kullanılıyorsa bu her seansta pozisyonunuzun sabitliğini sağlamak amacıyla tekrarIanır.

Doğru pozisyonunuz verildikten sonra tekniker odayı tedavinizi vermek ve bu arada size monitörden izlemek üzere terkederek yandaki control odasına geçer.  Herhangibir rahatsızlık veya sorun hissettiğinizde çağrınızı alacak ve tedaviyi anında kesebilecektir.  

Tedavi sırasında cihazdan çeşitli sesler duyabilirsiniz ki bu endişelenmenizi gerektirmez çünkü cihaz sürekli teknikerin kontrolündedir.  

Tedaviniz tümörün çevresindeki normal dokuları koruyacak şekilde planlanmakla birlikte tedavinin ilerleyen günlerinde giderek belirginleşerek hissedeceğiniz yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. Bu yan etkiler arttığı, doktorunuz tarafından önerilen medikal tedavilere rağmen sizin hayatınızı ciddi bir biçimde etkilemeye başladığı takdirde tedaviye bir kaç gün ara verilebilir. Bu aradaki sure tedavinizin sonuna eklenir ve tedaviye yanıtı etkilemez.

Radyasyon onkoloğunuz tedavinizi gözlemler ve bunun sonucunda tedavi dozunuzda değişiklikler yapabilir. Tedaviniz süresince doktorunuz belli aralıklarla kan değerlerinizi veya şikayetlerinize göre başka tetkiklerinizi isteyip control edebilir.

Tedavi sonrası takip

Tedavi tamamlandıktan sonra doktorunuz tarafından muayene edilip yan etkiler açısından değerlendirir. Epikriziniz (tedavi özeti) verilerek  bundan sonraki hayatınız boyunca tedavi ve takibinizi yönlendirecek hekime  yönlendirlirsiniz.